Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Polský prezident Andrzej Duda se ujal funkce, složil slib před poslanci a senátory

Polský prezident Andrzej Duda, který minulý měsíc ve volbách obhájil funkci, složil slavnostní slib před poslanci a senátory, a ujal se tak druhého mandátu. Podle opozice však volby nebyly svobodné a spravedlivé, většina opozičních zákonodárců a někteří bývalí polští vůdci se tak společného zasedání Sejmu a Senátu na protest nezúčastnili.

Andrzej Duda těsně porazil varšavského primátora Rafala Trzaskowského z Občanské koalice. Ve druhém kole voleb konaném 12. července získal Duda 51,03 procenta hlasů, Trzaskowski 48,97 procenta.

Volební štáb Trzaskowského si stěžoval na chování veřejnoprávní Polské televize, která podle něj za veřejné peníze připravovala volební materiály pro Dudu. Poukazoval také na to, že členové vlády se zapojili do volební kampaně v Dudův prospěch. Tento týden polský nejvyšší soud ale potvrdil, že prezidentské volby jsou platné.

Na Dudovu slavnostní přísahu nedorazili bývalí prezidenti Lech Walesa a Bronislaw Komorowski, pozvánku naopak přijal Aleksander Kwasniewski. Ten uvedl, že přijde na výraz úcty vůči státu, prezidentskému úřadu a voličům, kteří ve volbách hlasovali.