Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Prezidentské volby v Bělorusku opět vyhrál Lukašenko. Proti demonstrantům tvrdě zasáhl

Prezidentské volby v Bělorusku podle oficiálních výsledků opět vyhrál Alexandr Lukašenko, který zemi vládne už od roku 1994. Lukašenko podle volební komise získal v nedělních volbách 80,23 procenta hlasů, hlavní opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská jen 9,9 procenta. Volební účast se podle komise vyšplhala na 84 procent.

Podle opozice hlasování doprovázely podvody, režim také zakázal účast nezávislých pozorovatelů. V neděli Lukašenko dokonce odpojil zemi od internetu a v ulicích Minsku byli rozmístěni vojáci a vojenské automobily.

Proti výsledku voleb se v noci na pondělí na mnoha místech Běloruska demonstrovalo. Do ulic metropole Minsku a další měst vyšly tisíce lidí. Policie proti demonstrantům použila slzný plyn, zábleskové granáty, gumové projektily a vodní děla. Podle organizace Vjasna při protestech zemřel nejméně jeden člověk, desítky dalších lidí utrpěly zranění. Další celostátní protest je svolán na toto pondělí večer od 19:00 místního času (18:00 SELČ).

Prezident Lukašenko v rozhovoru pro státní tiskovou agenturu Belta prohlásil, že povolební demonstrace jsou organizovány ze zahraničí, konkrétně z Polska, České republiky a Velké Británie.

„Česká republika rozhodně nic neorganizovala a nevím o tom, že by se v demonstracích jakkoliv organizačně angažovaly jakékoli složky naší státní správy. Ať pan prezident Lukašenko předloží nějaký důkaz, pak se tím můžeme zabývat,“ řekl český ministr zahraničí Tomáš Petříček. Petříček také jako jeden z prvních evropských politiků otevřeně prohlásil běloruské volby za nedemokratické.