Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Vystrčila doprovodí na Tchaj-wan devadesátičlenná delegace, včetně vdovy po Kuberovi

Předsedu Senátu Miloše Vystrčila (ODS) bude na jeho zahraniční cestě do Tchaj-wanu doprovázet devadesátičlenná delegace včetně osmi senátorů. Misi, v níž budou co do počtu převažovat podnikatelé, dnes schválil organizační výbor horní komory. Vystrčil novinářům řekl, že na Tchaj-wan poletí i vdova po zesnulém předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi (ODS), který cestu naplánoval.

Návštěvu Tchaj-wanu delegace v čele s Vystrčilem absolvuje na přelomu srpna a září. V programu má Vystrčil setkání s tchajwanskou prezidentkou, předsedou tamního parlamentu a některými ministry.

Proti cestě protestovala Čína, která Tchaj-wan považuje za svou provincii. Od výpravy na Tchaj-wan odrazoval senátora Kuberu i senátora Vystrčila prezident Miloš Zeman. Podle něj taková provokace ohrozí vztahy s Čínou. Cestu nedoporučil ani premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Vystrčil se ale rozhodl misi uskutečnit i z principiálních důvodů a kvůli nátlaku Číny, která pohrozila odvetou.

Na Tchaj-wan nebude Vystrčil cestovat vládním letounem, ale strojem tchajwanských aerolinek. Předseda horní komory dnes zopakoval, že ho k tomu vedly praktické důvody spojené s pandemií koronaviru, ne politický tlak.