Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Exprezident Václav Klaus se zúčastnil tradiční svatovavřinecké poutě na Sněžku

Také letos se konala tradiční svatovavřinecká pouť na naší nejvyšší horu Sněžku, kde se potká české a polské procesí a proběhne mše. Jako každý rok se pouti zúčastnil i bývalý prezident Václav Klaus, který však letos kvůli zranění z tenisu nešel nahoru pěšky celou cestu, ale částečně si pomohl lanovkou.

„Mrzelo, ale před dvěma měsíci jsem si při tenisu natrhl lýtkový sval, a když už jsem myslel, že je všechno v pořádku, tak mě to začalo bolet víc a víc. Najednou se ukázalo, že se to přeměnilo v trombózu, takže bych správně vůbec neměl chodit. Doufám, že příští rok zase budu moci jít pěšky,“ řekl exprezident na Sněžce. Za rok přitom už bude Klausovi rovných 80 let.

I letos odsloužil tradiční Mši svatou na Sněžce kardinál Dominik Duka. Na jejím úvodu Klaus promluvil. V roce 2013 se svatovavřinecké pouti zúčastnil i prezident Miloš Zeman, ten se ale na Sněžku nechal vyvézt džípem Horské služby. S Václavem Klausem si pak nahoře dali společně pivo.

Václav Klaus v letošním proslovu zmínil zejména rekordně nízký počet poutníků. „Je určitě nejnižší, co pamatuju. Myslím si, že nenormální politická a mediální reakce na koronavirus vytvořila atmosféru paniky a bohužel se to projevilo i v tomto,“ řekl smutně Klaus.

Klaus také odmítl plánované zpoplatnění vstupu do národního parku, který by mělo pomoci regulovat počet turistů. „Jsem v Krkonoších už tři dny a musím říci jednu jedinou věc: Krkonoše jsou plné na deseti známých místech, na tisíci známých místech jsou naprosto prázdné. Šel jsem z Černého Dolu do Pece pod Sněžkou a potkal deset lidí. Ať nás neregulují, ať nás nechají žít,“ řekl.