Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident jmenoval novým ředitelem Úřadu pro ochranu osobních údajů Jiřího Kauckého

Prezident republiky Miloš Zeman dnes na návrh Senátu jmenoval novým předsedou Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) Jiřího Kauckého. Sedmačtyřicetiletý Kaucký v čele úřadu nahradí Ivanu Janů, které končí funkční období. Senát mu dal v tajné volbě přednost před místopředsedou úřadu Josefem Prokešem. Kaucký se funkce ujme 1. září a jeho funkční období bude pětileté.

Absolvent Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze Jiří Kaucký byl dosud ředitelem správního odboru ministerstva vnitra, kde byl do letošního jara státním tajemníkem. Je také předsedou Etické komise České republiky pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu. Ve státní službě působí již dvacet let.

V nominační řeči Kaucký senátorů mimo jiné řekl, že by chtěl jako předseda ÚOOÚ více dbát na to, aby stát údaje o svých občanech nevyužíval k jinému než stanovenému účelu. Podle něj by osobní údaje měly být uchovávány pouze v nezbytně nutné míře. Chtěl by zvýšit gramotnost občanů ve vztahu k osobním údajům, aby byli obezřetnější s jejich zveřejňováním na sociálních sítích.

Úřad pro ochranu osobních údajů vznikl v roce 2000. Má za úkol především bránit zneužívání osobních dat. Může kvůli tomu kontrolovat veřejné instituce i soukromé firmy, které s těmito údaji pracují. Za porušení zákona může úřad uložit až desetimilionovou pokutu a nařídit zničení shromážděných údajů.