Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman: Vystrčilova cesta na Tchaj-wan je diplomatická nezdvořilost a politické sobectví

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) s doprovodem v sobotu odpoledne odletí na svou plánovanou návštěvu Tchaj-wanu, kam se vydává i přes nesouhlas vlády, ministra zahraničí i prezidenta republiky. Naopak sedmdesát politiků z Evropského parlamentu, Spojených států, Kanady, Austrálie a dalších zemí vydalo společné prohlášení, v němž vyjadřují nadcházející návštěvě předsedy českého Senátu podporu.

Problém cesty druhého nejvyššího ústavního činitele České republiky spočívá v tom, že tato de facto státní návštěva Tchaj-wanu se nelíbí Číně. Peking dlouhodobě upozorňuje ostatní státy, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova. Tchaj-wan totiž funguje od roku 1949 v podstatě nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany. Čína však samostatnost Tchaj-wanu neuznává a stále jej považuje za své území. 

„Stanovisko pana prezidenta k cestě předsedy Senátu na Tchaj-wan, stejně jako dalších ústavních činitelů, je nesouhlasné. Cesta jde přímo proti jednotné zahraniční politice ČR a jde přímo proti jednotné zahraniční politice EU,“ zprostředkoval prezidentovo vyjádření tiskový mluvčí Hradu Jiří Ovčáček

„Je to stejné, jako kdyby pan předseda Senátu navštívil navzdory španělským protestům Katalánsko. Jde tedy o nezdvořilost v mezinárodních vztazích,“ dodal s tím, že ČR byla dosud oceňována za solidní diplomacii dodržující mezinárodní pravidla. Cesta bude mít i hospodářský dopad na české firmy, je proto i výrazem nebývalého politického sobectví, prohlásil ústy mluvčího prezident Zeman.