Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Čína hrozí Vystrčilovi kvůli návštěvě Tchaj-wanu, Petříček si předvolá velvyslance

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v neděli zahájil i s početnou delegací návštěvu Tchaj-wanu. Mezi hlavní proklamované cíle patří posilování obchodních vztahů, předseda Senátu má během návštěvy v plánu schůzky s předními tchajwanskými politiky. S cestou nesouhlasil prezident Miloš Zeman ani premiér Andrej Babiš, Čína proti cestě opakovaně protestovala. Svým posledním vyjádřením ale zřejmě překročila diplomatické meze.

„Přimějeme ho zaplatit vysokou cenu za jeho krátkozraké chování a politický oportunismus,“ prohlásil čínský ministr zahraničí Wang I a dodal, že zpochybňování zásady jedné Číny znamená „znepřátelit si 1,4 miliardy Číňanů“. Čínská vláda a lid podle něj nebudou tolerovat takovou „otevřenou provokaci“ předsedy českého Senátu a protičínských sil, které stojí za ním.

Krátce po tomto prohlášení si na pokyn českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) jeho náměstek Martin Tlapa předvolal čínského velvyslance Čang Ťien-mina a vyjádřil s prohlášením šéfa čínské diplomacie zásadní nesouhlas. Prohlášení označil za nevhodné a neodpovídající standardům diplomatické komunikace mezi dvěma suverénními zeměmi.

„Co se týče těch slov, očekávám, že čínská strana nám je vysvětlí. Cesta má samozřejmě dopady na vztahy s Čínou, ale myslím, že toto je již za hranou,“ uvedl Petříček. „Ta vyjádření vnímám jako něco, co v diplomatických vztazích není úplně obvyklé, takto přímočará, příkrá slova se v diplomacii nepoužívají. Hodlám se proti tomu ohradit,“ dodal.

Proti čínskému vyhrožování se postavila i česká opozice, šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová například napsala: „Vyjádření, že Miloš Vystrčil za svou návštěvu Tchaj-wanu zaplatí vysokou cenu, je nehorázné. Sklízíme plody patolízalství prezidenta, premiéra a ministrů na letišti, kteří vytvořili dojem, že si k nám Čína může dovolit vše. Nemůže! A naše diplomacie to musí dát silně najevo.“