Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Mynářova firma dostala pokutu 300 tisíc za nelegální čerpání vody k zasněžování sjezdovky

Firma O.L.G.A. hradního kancléře Vratislava Mynáře dostala od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokutu 300 tisíc korun. Důvodem je neoprávněné čerpání vody pro zasněžování sjezdovky v Osvětimanech na Uherskohradišťsku. Vodu navíc firma čerpala z místního rybníka, který kancléř Mynář vybagroval také bez povolení.

Pokuta udělená firmě O.L.G.A. se skládá ze dvou částí. „Jedná se o pokutu 100 tisíc korun za akumulaci povrchové vody a 200 tisíc korun za odběr povrchové vody pro zasněžování Ski Parku Osvětimany,“ uvedla mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová. Dodala, že firma pro zasněžování skiareálu použila 5000 metrů krychlových vody. Za jeden neoprávněně odebraný kubík vody může ČIŽP udělit pokutu až 40 korun, v Mynářově případě inspekce využila nejvyšší zákonné sankce.

Firma ovšem pokutu neplatila za celou dobu nepovoleného odběru, ale jen za poslední tři roky, jak stanovuje vodní zákon. Skutečné množství vody, kterou firma načerno odebrala, může být ještě vyšší. Déle než za tři roky zpátky však neoprávněný odběr nelze postihnout.

Kancléř se k uložené pokutě odmítl vyjádřit. Loni v ČT uvedl, že firma měla povolení k čerpání vody od správce toku. Bylo to ale podle serveru pouze dílčí, doporučující rozhodnutí. Inspekce proto rozhodla, že kancléřova firma zasněžování povolené neměla. Za pravdu jí dalo i ministerstvo životního prostředí, ke kterému se Mynářova firma odvolala.

Sankce, kterou Česká inspekce životního prostředí firmě O.L.G.A. udělila, není prvním prohřeškem Mynářovy firmy. Společnost O.L.G.A. dostala od ČIŽP již dříve jinou pokutu, a to za vypouštění odpadních vod z hospody Na Srubu do potoka. Loni v červenci tak musela zaplatit 40 000 korun.