Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman, Peroutka

Stát se zatím nemusí omlouvat za Zemanovy výroky o Peroutkovi, soud odložil lhůtu

Ministerstvo financí se zatím nemusí omluvit za výroky prezidenta Miloše Zemana o novináři Ferdinandu Peroutkovi. Nejvyšší soud odložil lhůtu pro omluvu, dokud nerozhodne o dovolání ministerstva. Uvedl to právník František Vyskočil, který ve sporu o omluvu zastupuje Peroutkovu vnučku Terezii Kaslovou.

Pražský městský soud ministerstvu počátkem letošního července uložil, aby se Kaslové omluvilo za dehonestující a nepravdivé výroky prezidenta o tom, že její děd byl autorem článku “Hitler je gentleman”. Omluvu měl úřad zaslat dopisem a také ji zveřejnit na svém webu. Lhůtu pro omluvu mělo ministerstvo do 18. srpna, oznámilo ale, že do rozhodnutí NS o odkladu vykonatelnosti se omlouvat nebude.

Ministerstvo financí ve svém odvolání argumentovalo tím, že omluva je nevratným plněním. Poukázalo také na to, že v obdobných řízeních, která se týkala omluvy, NS vykonatelnost rozsudků odložil. Vyskočil oznámil, že omluvu bude po ministerstvu vymáhat exekučně. K tomu ale po posledním rozhodnutí NS nedojde.

Kaslová se svým obhájcem požaduje omluvu i za další dva výroky, které Zeman pronesl v lednu 2015 na konferenci k výročí konce holokaustu. Jedním z nich je výrok o „fascinaci intelektuálů zrůdným učením“, druhým pak citát “Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky,“ který prezident Peroutkovi přiřkl.