Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Vandal poškodil sochu prezidenta Edvarda Beneše. Rasista a masový vrah, napsal na podstavec

Na podstavec sochy bývalého československého prezidenta Edvarda Beneše v Praze na Loretánském náměstí někdo sprejem napsal, že byl rasista a masový vrah. Podle mluvčího pražských policistů Jana Daňka se nápis na soše objevil nejspíš v noci na čtvrtek, tedy v den výročí Benešova úmrtí.

Socha spadá do správy Galerie hlavního města Prahy, která nechá nápis odstranit. Podle vedoucí oddělení správy veřejné plastiky Galerie hlavního města Prahy Marie Foltýnové bude zřejmě nutné renovovat celý podstavec. „Poškození jsem nafotila a poslala restaurátorům k vyjádření. Myslím si ale, že i po vyčištění zůstanou na podstavci stopy barvy. Bude proto potřeba natřít celý podstavec znovu,“ řekla. Škoda je předběžně vyčíslena na 20 000 korun.

Posprejování sochy odsoudil ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), nedaleko jehož úřadu socha stojí. „Zneuctění sochy Edvarda Beneše považuji za projev hlouposti. Navíc v den výročí jeho úmrtí,“ napsal na Twitteru.

Počin zatím neznámého vandala odsoudil také poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09). „Doktor Beneš věru není mým hrdinou v českých dějinách. Velmi mi však vadí hanobení pomníků našich významných osobností, kterou Beneš bezesporu byl. Když s tím začneme, nikdy to neskončí. Doufám, že vandalismus bude vyšetřen a potrestán,“ prohlásil

Edvard Beneš (28. května 1884 – 3. září 1948) byl druhý československý prezident v letech 1935–1948. Než se stal prezidentem, byl ministrem zahraničí. Ve funkci prezidenta dvakrát abdikoval: nejprve v roce 1938 po uzavření Mnichovské dohody a pak o deset let později po komunistickém puči. V září 1948 pak zemřel v Sezimově Ústí.