Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Snížení daně z příjmu nabourá státní rozpočet, kritizuje Zeman vládu

Prezident Miloš Zeman je proti zavedení 15procentní daně z příjmu, jak se na tom dohodla koalice ANO a ČSSD v souvislosti s plánovaným zrušením superhrubé mzdy. Podpořil by spíše zavedení progresivního zdanění. Pokud by nebylo, daň z příjmů by měla podle něho činit 19 procent. Prezident dodal, že tento nápad se bude snažit premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) rozmluvit.

„To, co mě znepokojuje, je pokus nabourat díru do státního rozpočtu takovým úlevami, které by byly trvalé, to znamená, které by se opakovaly každý rok. Příkladem je zvažovaná 15procentní daňová sazba z příjmů,“ řekl Zeman. Snížení daně nepokládá za rozumné. Prezident poukázal na to, že rozpočtový dopad by podle některých odhadů představoval 70 miliard až 90 miliard korun ročně.

Na zrušení superhrubé mzdy a zavedení patnáctiprocentní daně z příjmu se koaliční strany dohodly koncem srpna. Zároveň má zůstat sazba 23 procent pro lidi s příjmem nad zhruba 139.000 korun měsíčně. Zeman k tomu podotkl, že takových lidí je zlomek a progresivní zdanění je tedy jen zdánlivé.

Superhrubá mzda představuje hrubou mzdu zaměstnanců navýšenou o odvody zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění, která u zaměstnanců poté představuje základ daně z příjmů. Vedle toho je ještě pro vysokopříjmové skupiny v daňovém systému takzvaná solidární přirážka, ta zůstane tedy fakticky zachována.

Prezident naopak podpořil návrh vlády dát letos důchodcům jednorázový pětitisícový příspěvek. „Nemám nic proti jednorázovým, tedy neopakujícím se dávkám včetně těch 5000 korun pro seniory,“ uvedl.