Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Stát se musí omluvit za Zemanův výrok o Šarapatkovi. Nejvyšší soud odmítl dovolání

Ministerstvo financí se musí omluvit za prezidenta republiky Miloše Zemana kvůli jeho výroku na adresu jeho někdejšího poradce Zdeňka Šarapatky. Nejvyšší soud odmítl dovolání ministerstva financí, které žalobě nynějšího radního České televize čelilo. Prezident v roce 2017 řekl, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost, ten ale z úřadu vlády v době, kdy byl Zeman premiérem, odešel po dohodě.

„Dovolání bylo odmítnuto. Nejvyšší soud v rozhodnutí mimo jiné píše, že nemá žádný úvahový potenciál, který by mohl současnou judikaturu změnit,“ uvedl Šarapatkův advokát Artur Ostrý. Ministerstvo financí potvrdilo, že verdikt Nejvyššího soudu již také obdrželo. „Ministerstvo financí toto rozhodnutí respektuje a omluví se neprodleně,“ uvedlo tiskové oddělení úřadu.

„Omluva půjde doporučeným dopisem a zároveň ji ministerstvo financí zveřejní na svých webových stránkách,“ upřesnil mluvčí ministerstva Michal Žurovec. Předpokládá, že dopis ministerstvo pošle v tomto týdnu a na svém webu omluvu zveřejní jeden nebo dva dny po odeslání. „Vycházím z toho, že první by si to měl přečíst pan Šarapatka,“ dodal Žurovec.

Šarapatka byl poradcem tehdejšího premiéra Zemana v době takzvané kauzy Olovo, kdy v okruhu Zemanových poradců vznikl dokument s plánem diskreditační kampaně proti tehdejší místopředsedkyni Sněmovny Petře Buzkové (ČSSD). Výpověď podle své žaloby Šarapatka zdůvodnil ztrátou důvěry v čestnost, statečnost, pravdomluvnost a otevřený postoj Zemana ve vztahu ke kauze Olovo. Zeman po letech v pořadu TV Barrandov Týden s prezidentem o bývalém členovi svého týmu poradců řekl, že ho vyhodil pro neschopnost.