Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Kancléř Mynář ujistil čínského velvyslance, že Zeman už Vystrčila nebude zvát na Hrad

Vedoucí kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář se v pondělí sešel s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem. Ujistil ho, že prezident Miloš Zeman už nebude zvát předsedu Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na jednání nejvyšších ústavních činitelů.

Prezident vyloučení Vystrčila z koordinačních schůzek oznámil v neděli v televizi Prima s tím, že Vystrčil nerespektoval odmítavý postoj prezidenta, premiéra, šéfa Sněmovny i ministra zahraničí k cestě na Tchaj-wan. Misi senátní delegace prezident označil za „klukovskou provokaci“.

„Mohu potvrdit setkání i sdělení potvrzení, že Česká republika uznává, stejně jako ostatní členské země EU, politiku jedné Číny,“ uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. „Byla poskytnuta informace o novém formátu jednání ústavních činitelů,“ dodal.

Vystrčilovu cestu kritizovala Čína, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Čínský ministr zahraničí Wang I pohrozil předsedovi české horní komory, že za misi zaplatí vysokou cenu. Proti výroku se ohradila česká diplomacie i evropští představitelé.

Předseda horní komory minulý týden při ukončení cesty novinářům řekl, že misi pokládá za úspěšnou. Ostrovní země je podle něj ochotna ekonomicky se více angažovat v Evropě prostřednictvím České republiky a Česko by toho mělo využít. Senátní delegaci na Tchaj-wan doprovázeli zástupci 36 českých firem, které jsou zaměřené především na moderní a pokročilé technologie. Česko a Tchaj-wan by mohly spolupracovat například v kybernetické bezpečnosti i v boji proti koronaviru.