Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident bude o víkendu jednat s Babišem a Schillerovou o rozpočtu na příští rok

Na zámku v Lánech prezident v neděli přijme premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministryni financí Alenu Schillerovou (ANO). Společně se Zemanovým expertním týmem budou jednat o státním rozpočtu na příští rok. Prezident se jako každý rok plánuje zúčastnit také jednání kabinetu, na kterém se bude rozhodovat o vládním návrhu rozpočtu.

Prezident o víkendu kritizoval koaliční dohodu o zavedení 15procentní daně z příjmu, které má doprovázet plánované zrušení superhrubé mzdy. Zeman poukázal na to, že rozpočtový dopad by podle některých odhadů představoval 70 miliard až 90 miliard korun ročně. Jedná se podle něj o pokus o nabourání díry do státního rozpočtu a předeslal, že se bude věc snažit premiéru Babišovi rozmluvit.

Na zrušení superhrubé mzdy a zavedení patnáctiprocentní daně z příjmu se koaliční strany dohodly koncem srpna. Zároveň má zůstat sazba 23 procent pro lidi s příjmem zhruba nad 139 000 korun měsíčně. Babiš v úterý připustil, že debata bude pokračovat. Za důležité považuje, aby lidé měli jistotu do budoucna, viděli konkrétní pomoc státu na výplatní pásce a nebáli se utrácet.

Prezidentovy obavy tento týden potvrdil i Nejvyšší kontrolní úřad varováním, že Česká republika se blíží do stavu, kdy veřejné finance nebudou udržitelné. „Od začátku roku 2020 bylo zřejmé, že se nedaří plnit daňové příjmy tak, jak bylo plánováno, zatímco výdaje prudce rostly. Situace kolem onemocnění covid-19 nepříznivý scénář umocnila do nečekaných rozměrů. Pokles daňových příjmů a mimořádné výdaje v souvislosti s touto nemocí výrazně zhoršily stav veřejných financí. Další vývoj pandemie je nejistý a její ekonomické dopady mohou ČR rychle přiblížit ke stavu, kdy veřejné finance nebudou udržitelné,“ uvedl prezident NKÚ Miloslav Kala.