Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ministerstvo financí se omluvilo Šarapatkovi za Zemanův výrok o jeho neschopnosti

Ministerstvo financí se jako zástupce státu omluvilo za výrok prezidenta Miloše Zemana o jeho bývalém poradci Zdeňku Šarapatkovi. Ten žaloval stát poté, co prezident řekl, že jako premiér Šarapatku vyhodil pro neschopnost. Soudy potvrdily, že tomu tak nebylo. Ministerstvo omluvu zveřejnilo na své webové stránce a také ji poslalo Šarapatkovi písemně. Úřad tak učinil poté, co neuspěl s dovoláním k Nejvyššímu soudu.

„PaedDr. Zdeněk Šarapatka, Ph.D nebyl Úřadem vlády ČR vyhozen pro neschopnost, neboť jeho pracovní poměr byl v daném případě rozvázán dne 9. října 2000 dohodou uzavřenou mezi PaedDr. Zdeňkem Šarapatkou, Ph.D a Úřadem vlády ČR a to z iniciativy PaedDr. Zdeňka Šarapatky, Ph.D. Česká republika se za tento dehonestující výrok omlouvá,“ píše ministerstvo v omluvě.

Poradce tehdejšího premiéra Miloše Zemana odešel z jeho týmu v době, kdy vrcholila kauza Olovo, ve které se lidé ze Zemanova okolí pokoušeli diskreditovat místopředsedkyni sněmovny a Zemanovu stranickou kolegyni Petru Buzkovou. Zeman však v roce 2017 řekl v rozhovoru pro televizi Barrandov, že Šarapatku „vyhodil pro neschopnost“.

Proti takovému výroku se Šarapatka rozhodl bránit žalobou na ochranu osobnosti a požadoval po prezidentovi veřejnou omluvu. V žalobě na stát Šarapatka uvedl, že z týmu poradců odešel dobrovolně a po dohodě kvůli ztrátě důvěry v Zemanovu čestnost, statečnost, pravdomluvnost a otevřený postoj. Soudy nakonec potvrdily Šarapatkovu verzi a nařídily státu, že se má za prezidenta prostřednictvím ministerstva financí mluvit.