Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman a rakovina: Bartík se musí prezidentovi omluvit a zaplatit čtvrt milionu

Bývalý radní městské části Brno-střed Svatopluk Bartík se musí prezidentu Miloši Zemanovi omluvit za výroky o jeho zdravotním stavu, které zveřejnil těsně před prezidentskými volbami na svém facebooku. Bartík také musí prezidentovi zaplatit 250 000 korun. Rozhodl o tom Městský soud v Brně. Prezidentská kancelář požadovala omluvu a pět milionů.

Bartík koncem roku 2017 před lednovými volbami prezidenta zveřejnil na facebooku, že Miloš Zeman má rakovinu, odmítá se léčit a zbývá mu jen pár měsíců života. Bartík své tvrzení z webu později stáhl s komentářem, že nečekal takovou vlnu negativních reakcí.

„Soud dospěl k závěru, že informace byla smyšlená. Šlo o arogantní vniknutí do intimní sféry soukromého života žalobce,“ uvedl v odůvodnění rozsudku soudce Radek Malenovský. Podle něj žalovaný zasáhl do práva žalobce na lidskou důstojnost. „Je zakázáno vystavit člověka jednání, které zpochybňuje jeho kvalitu jako člověka bez ohledu na jeho společenský status,“ dodal soudce. Podle něj to mohlo zasáhnout i profesní život žalobce, neboť informace mohla snížit šance na jeho znovuzvolení.

Zemanův advokát Marek Nespala uvedl, že celá věc byla projektem politického podnikatele, který nevyšel. „Byl to útok na všechny voliče, nejen na voliče Miloše Zemana. Hlavní kandidát, favorit voleb měl být diskvalifikován ohavnou informací, že umírá,” zdůraznil Nespala. Dodal, že jediná otázka zůstává ohledně výše satisfakce. „Z našeho pohledu je to málo,“ uvedl.

Bartík dodnes neprozradil, odkud informaci o nemoci prezidenta získal, protože chce chránit zdroj. Zároveň přiznal, že čtvrt milionu bude mít problém zaplatit. „Ani bankovním úvěrem nejsem schopný takto vysokou částku nyní řešit,“ sdělil. Bartík navíc musí zaplatit i náklady řízení. Zeman sdělil, že je ochotný odškodné přijmout ve splátkách. Celé prý zamíří na dobročinné účely.