Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman má „zásadní problém“ s 15% daní a zrušením superhrubé mzdy

Prezident Miloš Zeman na včerejší schůzce s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministryní financí Alenou Schillerovou (ANO) sdělil své výhrady ke zvažovanému zavedení patnáctiprocentní daně z příjmu a zrušení superhrubé mzdy. Podle někdejšího prognostika Zemana označil návrh za pokus o nabourání díry do státního rozpočtu. Místo toho by na podporu ekonomiky preferoval investice.

Zeman koaliční dohodu o zavedení 15procentní daně z příjmu, které má doprovázet plánované zrušení superhrubé mzdy kritizuje už delší dobu. „Pan prezident mi tlumočil, že s tím má zásadní problém,“ řekl po včerejší schůzce v Lánech Babiš. Sám považuje za klíčové za současné “bezprecedentní krize” způsobené koronavirovou epidemií zaručit lidem, aby měli jistotu do budoucna a nebáli se utrácet.

„Pan prezident trvale trvá na investicích. To my samozřejmě děláme, to respektujeme, dneska největší investor je Ředitelství silnic a dálnic a Správa železnic,“ odpověděl Babiš na dotaz ČTK ohledně představ prezidenta k návrhu rozpočtu. Hlavní starostí prezidenta je však podle Babiše návrh na zrušení superhrubé mzdy.

Koalice zrušení superhrubé mzdy slíbila ve svém vládním programovém prohlášení, v němž se zavázala ke snížení daně z příjmu na 19 procent. Na zrušení superhrubé mzdy a zavedení patnáctiprocentní daně z příjmu se koaliční strany dohodly koncem srpna. Zároveň má zůstat sazba 23 procent pro lidi s příjmem zhruba nad 139 tisíc korun měsíčně.

Superhrubá mzda představuje hrubou mzdu zaměstnanců navýšenou o odvody zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění, která u zaměstnanců poté představuje základ daně z příjmů.