Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Čínská firma shromažďovala data o Zemanovi a 700 dalších prominentech Česka

Čínská technologická firma Zhenhua Data Technology shromažďovala osobní data a profily zhruba 700 prominentních Čechů, a to včetně prezidenta Miloše Zemana nebo šéfa civilní rozvědky Michala Koudelky. V databázi jsou politici, diplomaté, pracovníci bezpečnostních institucí, akademici a podnikatelé i jejich děti. Databáze byla součástí rozsáhlého souboru informací o západních činitelích, který z čínské firmy unikl.

Systém firmy Zhenhua, která mezi své zákazníky řadí také čínskou armádu a na svém webu se označuje za „pionýra ve využití dat pro hybridní válku“ podle uniklých informací ke jménům zájmových osob přiřazoval fotografie, odkazy na profily na sociálních sítích, analyzoval jejich příspěvky, mediální zmínky o nich i jejich příbuzenské vztahy.

V části uniklé databáze jsou jména zhruba sedmi stovek Čechů. Velmi pravděpodobně přitom jde jen o fragment toho, co čínský armádní kontraktor shromažďoval. Expertům z kyberbezpečnostní firmy Internet 2.0, jimž whistleblower Balding data předal, se totiž zatím podařilo obnovit jen zhruba čtvrt milionu záznamů z databáze, která obsahovala celkem 2,4 milionu lidí.

V databázi jsou například prezident Miloš Zeman, šéf BIS Michal Koudelka, ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), ministr kultury a bývalý šéf diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) nebo místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek. Svou složku má i teprve čtyřletý syn bývalého ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL), který se postavil za tehdejšího ministra kultury Daniela Hermana, když přijal tibetského duchovního vůdce dalajlamu. 

Případem se už zabývá Bezpečnostní informační služba (BIS). „V tuto chvíli získaná data analyzujeme, takže by bylo předčasné jejich obsah komentovat. Pokud Čína vytváří data lidí, kteří ji v České republice zajímají, bylo by logické, kdyby mezi nimi figurovalo i moje jméno,“ řekl serveru ředitel BIS Michal Koudelka. Podle něj jde o další důkaz toho, že čínské zpravodajské služby se snaží získat informace jakoukoliv formou. „To je riziko, na které dlouhodobě upozorňujeme,“ doplnil.