Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Slovenská prezidentka Čaputová podpořila MHD: Sama hlásí zastávku u svého úřadu

Cestující v bratislavské městské hromadné dopravě si u prezidentského paláce mohou nově vyslechnout hlášení přímo od hlavy státu Zuzany Čaputové. Prezidentka svým hlasem pro dopravní podnik Bratislava (DPB) namluvila jméno zastávky u sídla svého úřadu. Svou akcí chce podpořit Evropský týden mobility, jehož letošním tématem je ekologicky čistší doprava pro všechny.

„Těší mne, že jsem mohla podpořit myšlenku ekologičtějšího cestování nahráním hlášení k zastávkám na Hodžově náměstí,“ napsala na sociální síti Čaputová. Jako velká bojovnice za životní prostředí připomněla, že doprava se značnou mírou podílí na znečišťování ovzduší.

Prezidentka dodala, že slovenský její úřad chce využívat elektrická vozidla a při delších cestách zase běžné linky aerolinek místo vládního leteckého speciálu. To by mělo přispět k tomu, aby se slovenská prezidentská kancelář stala do roku 2030 uhlíkově neutrálním úřadem. Letos se na popud Čaputové dokonce objevil v zahradách úřadu včelín.

Čaputová má svá slova o ochraně životního prostředí podložena činy – do povědomí svých slovenských spoluobčanů se poprvé zapsala veřejnou kampaní „Skládka nepatří do města“, kterou iniciovala, aby zabránila vytvoření skládky odpadu nedaleko Penzinku. Kampaň trvala 14 let a v roce 2013 nejvyšší soud nakonec rozhodl, že je skládka nezákonná. Za svou činnost v kampani za zákaz skládky získala Čaputová v roce 2017 mezinárodní Goldmanovu cenu, která bývá přirovnáván k Nobelově ceně za ochranu životního prostředí.