Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Pravidelná schůzka ústavních činitelů proběhne 29. září v Lánech, tentokrát bez Vystrčila

Prezident Zeman letos podruhé svolal ústavní činitele k pravidelné schůzce, kde se projednávají témata týkající se české zahraniční politiky. Schůzka se bude konat 29. září na zámku v Lánech, kde prezident úřaduje od doby, co si na Pražském hradě zlomil ruku. Předsedu Senátu, a tedy druhého nejvyššího ústavního činitele Miloše Vystrčila prezident Miloš Zeman odmítl pozvat kvůli sporům o návštěvu Tchaj-wanu.

Podle ředitele zahraničního odboru Pražského hradu Rudolfa Jindráka by se měla na schůzce probírat aktuální politická témata, která souvisí s diplomacií. Ústavní činitelé by tak měli projednat třeba situaci na Blízkém východě či na Balkáně, plánované předsednictví Česka Evropské unii v roce 2022, informace o zahraničněpolitických aktivitách nebo situaci kolem pandemie koronaviru.

Tématem by měly být i vztahy České republiky s asijskými zeměmi. Lze tak předpokládat, že jedním z témat budou i česko-čínské vztahy a nedávná cesta Vystrčila na Tchaj-wan. Zeman po návratu senátní delegace z Tchaj-wanu Vystrčila kritizoval a oznámil, že ho už nebude na porady ústavních činitelů zvát. A jak řekl, tak učinil.

Prezident pořádá schůzky hlavních politických představitelů od roku 2015. Konají se přibližně dvakrát do roka a zváni jsou premiér, předseda Sněmovny a ministři zahraničí, vnitra a obrany. Pozvánku dosud dostával i předseda Senátu.