Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

V neděli se konala porada Zemanova expertního týmu, tématem byl státní rozpočet 2021

V neděli se na zámku v Lánech konala porada expertního týmu prezidenta republiky Miloše Zemana za účasti premiéra Andreje Babiše a ministryně financí Aleny Schillerové. Expertní tým projednal návrh státního rozpočtu na rok 2021. Prezident ocenil výši schodku, kritizoval však snížení investic.

„Členové expertního týmu doporučili, aby snížení daně z příjmu z 19 na 15 procent bylo časově limitováno dvěma roky, a aby bylo kompenzováno výrazným snížením objemu daňových výjimek,“ shrnul závěry porady Zemanův tiskový mluvčí Jiří Ovčáček.

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se návrhu na časové omezené snížení daně nebrání, bude ale hledat shodu na návrhu ve vládní koalicí i s dalšími partnery. Další vláda by se měla touto změnou zabývat znovu, řekla ministryně novinářům po skončení porady expertního týmu.

Schillerová do Lán dorazila s prvním návrhem rozpočtu na příští rok. České televizi v sobotu řekla, že počítá se schodkem 116 miliard korun. Nezapočítala však při tom další možná opatření proti koronaviru, ani potenciální výpadek způsobený právě zrušením superhrubé mzdy. Prezident přitom dříve záměr zrušit superhrubou mzdu kritizoval. Označil ho za pokus o nabourání díry do státního rozpočtu. Rozpočtový dopad by podle něj představoval ztrátu 70 až 90 miliard korun ročně.

Podle ministryně je plánovaný schodek 116 miliard korun zatím jen teoretické číslo, které se nezakládá na realitě a bude se měnit i podle poslední makroekonomické predikce. Údaj o reálném schodku Schillerová odmítla zveřejnit s tím, že až ho řekne, bude si za ním již chtít stát.