Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident omilostnil mladého zloděje se závažným onkologickým onemocněním

Prezident Miloš Zeman v pátek udělil milost mladému muži, který se dlouhodobě léčí se závažným onkologickým onemocněním. Prominul mu dva tresty za méně závažnou trestnou činnost převážně drobného majetkového charakteru. Jedná se o patnáctou milost, kterou Zeman za dobu své funkce udělil.

„Prezident republiky prominul omilostněnému muži zbytek jednoho a celý druhý nepodmíněný trest odnětí svobody,“ uvedl hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman podle něj přihlédl k tomu, že omilostněný se přes svůj poměrně mladý věk dlouhodobě léčí se závažným onkologickým onemocněním. „K žádosti se s kladným hodnocením připojila i sociální pracovnice azylového domu pro mladé, ve kterém se odsouzený nyní nachází,“ dodal mluvčí.

Podnět k udělení milosti podala prezidentovi ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Pravomoc v udílení milostí totiž prezident v prosinci 2013 převedl na ministerstvo spravedlnosti, které jednotlivé žádosti posuzuje a Hradu předkládá jen ty, jež splňují Zemanem stanovené podmínky – pachatel nesmí mít na svědomí závažný trestný čin, musí mít závažné zdravotní problémy a zajištěné rodinné zázemí.

Kontroverze proto vzbudilo v květnu 2017 udělení milosti Jiřímu Kajínkovi, který si odpykával doživotí za dvojnásobnou vraždu. Prezident jej omilostnil i navzdory podmínkám, které sám stanovil a Kajínek byl propuštěn po 23 letech strávených ve vězení. Milost byla udělena s tím, že se Kajínek nedopustí do sedmi let trestného činu. Později se Zeman vyjádřil, že další takovou milost by už neudělil.