Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Běloruský vůdce Lukašenko složil přísahu a pošesté nastoupil do funkce prezidenta

Navzdory týdny trvajícím masovým protestům po celé zemi dnes Alexandr Lukašenko nečekaně složil přísahu a již pošesté za sebou nastoupil do funkce běloruského prezidenta. Opozice výsledek hlasování považuje za zfalšovaný a Lukašenkovo zvolení neuznává ani Evropská unie. Lukašenkovo jmenování není legitimní ani podle českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD).

Běloruská státní tisková agentura BelTA uvedla, že na inauguraci v Paláci nezávislosti bylo pozváno několik set lidí, včetně vysokých funkcionářů, poslanců, novinářů, vědců a činitelů z oblasti kultury a sportu. Centrum města a zejména okolí prezidentské rezidence střežily početné bezpečnostní síly. Podle nezávislého zpravodajského serveru Tut.by byli pozvaní hosté sváženi narychlo a chyběli mezi nimi diplomaté.

Opozice ovšem výsledky prezidentských voleb neuznává a ihned po inauguraci vyzvala k občanské neposlušnosti. Uvedla, že nikdy neakceptuje Lukašenkovo zfalšované vítězství. V legitimitu volebního výsledku nevěří ani Evropská unie, ani český ministr zahraničí Petříček.

„Volby v Bělorusku neproběhly svobodně a férově. Proto nejsou jejich výsledky legitimní, proto není legitimní ani dnešní inaugurace Alexandra Lukašenka. Běloruská občanská společnost má plnou podporu Česka. Bělorusové si zaslouží svobodu,“ okomentoval inauguraci šéf české diplomacie.

Alexandr Lukašenko vládne Bělorusku pevnou rukou od roku 1994 a podle německé agentury DPA je považován za „posledního diktátora v Evropě“. V roce 2004 s pomocí referenda zrušil limit, kolikrát je možné být prezidentem, a v letech 2006, 2010 a 2015 byl podle oficiálních výsledků znovuzvolen.