Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Jiří Drahoš na Tchaj-wan nepojede. Cestu odložil kvůli koronaviru na jaro

Někdejší kandidát na prezidenta, v současnosti senátor Jiří Drahoš odložil plánovanou cestu na Tchaj-wan. Původně měl Drahoš zemi navštívit 21. až 29. října, cesta se však vzhledem k zhoršující se epidemiologické situaci uskuteční až na jaře. Na Tchaj-wan s ním měli odletět vědci, epidemiologové a experti na kybernetickou bezpečnost.

„Odložit cestu mé delegace na Tchaj-wan je za současných podmínek jediné logické rozhodnutí,” uvedl Drahoš. „Na straně Tchaj-wanu vidím velký zájem na prohloubení stávající spolupráce a pevně věřím, že i když se moje cesta uskuteční o několik měsíců později, přispěje k dalšímu posílení vztahů s našimi tchajwanskými přáteli,” dodal. V zemi měl Drahoš mimo jiné zúčastnit otevření česko-tchajwanských technologických dnů v hlavním městě Tchaj-peji.

Drahošova cesta by měla navázat na nedávnou návštěvu delegace předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS). Ten navštívil Tchaj-wan na přelomu srpna a září. Doprovodilo ho téměř 40 zástupců středních a menších českých firem. Při ukončení cesty Vystrčil řekl, že misi pokládá za úspěšnou. Ostrovní země je podle něj ochotna ekonomicky se více angažovat v Evropě prostřednictvím České republiky a Česko by toho mělo využít.

Výpravu senátora Vystrčila ostře kritizovala Čína, která Tchaj-wan považuje za svou provincii. Čínský ministr zahraničí Wang I dokonce předsedovi české horní komory pohrozil, že za misi zaplatí vysokou cenu. Vystrčila za cestu na Tchaj-wan opakovaně kritizovali i prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš (ANO).