Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Kancléř Mynář chtěl prodat břidlicový důl na Opavsku Číňanům, provizi 500 milionů popřel

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář v pořadu Rozstřel přiznal, že zprostředkovával prodej břidlicového dolu Radim na Opavsku Číňanům. Důl patřil kancléřovu dlouholetému známému podnikateli Radimu Masnému. Mynář měl podle zjištění investigativního reportéra Janka Kroupy dvakrát domlouvat obchod s čínskými firmami CEFC a o pár let později s její nástupkyní CITIC za provizi 500 milionů korun.

„Ano, domlouval jsem prodej dolu se dvěma čínskými společnostmi. Byl jsem požádán akcionáři toho dolu, abych to zprostředkoval,“ uvedl prezidentský kancléř. Následně ale vysvětlil, že k uzavření dohody nakonec nedošlo. „V poslední fázi to ale selhalo, protože představitelé dolu měli v účetnictví a ve všech dokladech velký nepořádek, takže to bylo nerealizovatelné,“ dodal.

V oficiálním vyjádření na stránkách Pražského hradu pak Mynář odmítl spekulace, že by se na prodeji dolu podílel prezident republiky Miloš Zeman. „Se vší důrazností kategoricky odmítám jakékoliv spekulace v souvislosti s panem prezidentem Milošem Zemanem, který o projektu nebyl informován, tudíž o něm ani nejednal a nemohl z něj mít jakýkoliv podíl. Důrazně také odmítám, že bych měl mít v případě realizace transakce jakýkoliv osobní prospěch či dokonce majetkový podíl v projektu Dolu Radim ve výši 500 miliónů Kč, resp. 230 miliónů Kč, ať již přímo či zprostředkovaně,“ napsal kancléř.

Původní majitel dolu Masný ale řekl, že na odměně byli s Mynářem domluveni. Měl ji dostat v případě, že důl koupí Číňané. „V prvním kole byla odměna definována v procentech, ve druhé kole byla potom dána penězi,“ dodal Masný. „Na odměně jsme byli domluveni,“ dodal. Mynář to označil za „absolutní blbost“ a na adresu Masného uvedl, že „je v exekuci, je to de facto bezdomovec a jsou na něho přihlášeny pohledávky za 600 milionů.“