Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident má favorita na šéfa antimonopolního úřadu, Rafaje by mohl nahradit Mlsna

Předsedu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petra Rafaje by mohl v čele úřadu nahradit náměstek ministra vnitra Petr Mlsna. Rafaj čelí tlaku kvůli korupčním aférám, minulý týden si jej na kobereček pozval i prezident Miloš Zeman. Ačkoli ani jedna strana tehdejší schůzku nekomentovala, údajně na ní zaznělo, aby se Rafaj rozmyslel a z funkce odstoupil. Součástí lánského setkání bylo i to, aby dal Zemanovi do konce září vědět, jak se rozhodl.

K Rafajovu odvolání už prezidenta vyzvali premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). O návrhu na Rafajovo odvolání jednali Babiš a Hamáček na schůzce s prezidentem počátkem září. Prezident se k jejich argumentům nevyjádřil. Premiér Babiš v neděli na otázku České televize uvedl, že věří, že prezident návrhu vyhoví.

Rafaj v poslední době čelí kritice například kvůli tomu, jak ÚOHS postupoval v případě tendru na nový mýtný systém. Loni v březnu kvůli tomu zasahovala na úřadu policie. K Rafajovu odvolání vyzvaly neziskové organizace na jednání protikorupční rady vlády a také Ústecký či Liberecký kraj.

Právník Petr Mlsna, který by se mohl stát Rafajovým nástupcem, je v současnosti náměstkem ministra vnitra pro řízení sekce legislativy, státní správy a územní samosprávy. V minulosti působil jako předseda Legislativní rady vlády ČR, ministr bez portfeje či náměstek místopředsedkyně vlády Karolíny Peake (Věci veřejné, později LIDEM).