Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Vláda opět navrhne povýšit šéfa BIS Koudelku na generála, Zeman už čtyřikrát odmítl

Na Pražském hradě proběhne již za necelý měsíc předávání státních vyznamenání. Slavnostní akt u příležitosti státního svátku 28. října je spojen také s udílením generálských hodností důstojníkům policie, armády, hasičů a dalších bezpečnostních sborů. Vláda premiéra Andreje Babiše letos navrhne prezidentu Zemanovi na povýšení do generálských hodností celkem osm zástupců těchto složek.

Hodnost generálmajora navrhl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) například pro policejního prezidenta Jana Švejdara, ministryně spravedlnosti Marie Benešová (ANO) chce pro šéfa Vězeňské služby Petra Dohnala nejvyšší hodnost generálporučíka a ministryně financí Schillerová navrhuje, aby se zástupce generálního ředitele celníků Pavel Kotraba stal brigádním generálem.

Mezi navrhovanými je i ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka, kterého prezident Miloš Zeman už čtyřikrát odmítl povýšit. Prezident práci tajné služby, která ve svých zprávách opakovaně upozorňuje například na nebezpečí ruských či čínských špionů, několikrát kritizoval a BIS dokonce označil za „čučkaře“.

Koudelka si Hrad znepřátelil před dvěma lety kvůli kauze novičok, kterým byl otráven v britském Salisbury dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera. Kontrarozvědka nepotvrdila, že by se tento jed vyráběl v Česku, ačkoli Zeman veřejně tvrdil přesný opak.

Ředitel tajné služby má přitom podporu vládní koalice i sněmovní kontrolní komise. Vláda Zemanovi navrhuje, aby Koudelku do nejnižší generálské hodnosti jmenoval kvůli jeho „vysokým profesním a osobním kvalitám a vzhledem k velmi dobrým výsledkům dosahovaným Bezpečnostní informační službou, včetně mezinárodní spolupráce”. Pokud by prezident návrh akceptoval, Koudelka by se stal brigádním generálem.

Přestože kvůli covidu platí zákaz velkých hromadných akcí, prezident Zeman k oslavám 28. října v neděli uvedl, že Hrad je rozhodně chce uspořádat. „Zrušit kvůli koronaviru státní svátek, to pokládám za nerozumné a neuctivé k naší státní tradici,“ zdůraznil v rozhovoru na Frekvenci 1. Podle něj by bylo zrušení oslav zbabělost a ostuda.