Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

První debata před prezidentskými volbami v USA skončila urážkami a nadávkami

V americkém Clevelandu se ve středu odehrála první ze tří televizních debat mezi kandidáty na příštího prezidenta Spojených států – úřadujícím republikánem Donaldem Trumpem a demokratem Joe Bidenem. Debatu provázelo od začátku do konce vzájemné překřikování obou kandidátů a ostré osobní útoky, především ze strany Donalda Trumpa. Komentátoři shrnuli debatu jedním slovem – chaos.

Devádesátiminutová debata vysílaná na stanici Fox News byla rozdělena do šesti bloků. Kandidáti během nich odpovídali na předem neznámé otázky. Témata, na která došlo byla volba nové soudkyně Nejvyššího soudu USA, koronavirová pandemie, ekonomika, rasové nepokoje, klimatické změny a regulérnost nadcházejícího hlasování.

„Všechno, co dosud řekl, byly prostě lži… Všichni vědí, že je lhář,“ řekl na začátku debaty Biden, který postupně označil Trumpa za blázna, lháře, rasistu, loutku ruského prezidenta Vladimira Putina a „nejhoršího prezidenta, jakého kdy Amerika měla“. Vyčetl mu také nezvládnutí koronavirové krize a 200 tisíc zemřelých na COVID-19. Prezident nemá žádný plán. Nic nepředložil,“ řekl Biden.

Trump Bidenovi urážky poctivě vracel. „Vůbec nepoužívej slovo chytrý, když ke mně mluvíš. Nepoužívej ho. Protože víš co? Ty nejsi chytrý, Joe,“ řekl například svému soupeři. Napadání nejednou přešlo do osobní roviny, třeba když Trump vytáhl na soupeře, že Bidenův syn Hunter byl vyhozen z americké armády kvůli užívání kokainu.

Další debata je na programu 15. října, ještě předtím se 7. října utkají viceprezidenti kandidátů – Kamala Harrisová a Mike Pence.

Volby prezidenta Spojených států amerických jsou naplánovány na úterý 3. listopadu 2020, tedy v řádném termínu čtyř let od voleb v roce 2016, kdy se prezidentem stal kandidát Republikánské strany Donald Trump a jeho viceprezidentem Mike Pence. Bude se jednat o 59. volby prezidenta Spojených států amerických a vítěz nastoupí do funkce prezidenta od 20. ledna 2021.