Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman je pro drastická opatření proti koronaviru, umí si představit i uzavření Prahy

Prezident Miloš Zeman se v nedělním rozhovoru pro televizi Prima vyslovil pro „drastická“ protiepidemická opatření a prohlásil, že vláda během rozvolňování chybovala. V souvislosti s vyhlášením nouzového stavu uvedl, že si dokáže v krajním případě představit i karanténu Prahy nebo dokonce celé republiky. Prezident také vyjádřil přání, aby zůstalo zachováno předávání vyznamenání na Pražském hradě u příležitosti státního svátku 28. října.

Nouzový stav platí v České republice od dnešního 5. října. Prezident v rozhovoru řekl, že země je v situaci, kdy nouzový stav potřebuje a jeho vyhlášení schvaluje. „Ano, a to z velmi prostého důvodu, aby zase nějaké soudy netvrdily, že opatření ministerstva zdravotnictví je protizákonné. A když bude nouzový stav, bude možné provádět i ta opatření, která by bez nouzového stavu nebyla možná,“ vysvětlil.

K těmto závěrům prezidenta vede především rostoucí počet zemřelých na covid-19. „Mě nejvíc trápí ani ne tak počet nakažených, mě trápí to, že poprvé se dal do pohybu i trend s počty zemřelých,“ uvedl. „Přál bych si, aby opatření byla drastická v zájmu zachování zdraví našich občanů,“ dodal prezident.

Následoval dotaz, zda by bylo na místě uzavřít do karantény třeba i Prahu, kde je přírůstek nakažených rekordní. „Já se obávám, že ano, ale lidé by museli předem vědět, aby nehysterčili, že je to časově omezené, například na 14 dní. Znovu opakuji, jsem pro razantní opatření a myslím si, že i když je to, řekněme okrajová maličkost, když pražská smetánka nebude měsíc chodit do nočních klubů, jako Techtle Mechtle, a bude si doma číst knihy, jak jí doporučil profesor Prymula, tak se možná zvýší její vzdělanost,“ odpověděl Miloš Zeman.