Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident hovořil o volební povinnosti, sám ale v druhém kole do Senátu volit nepůjde

Prezident Miloš Zeman oznámil, že v druhém kole senátních voleb v obvodu Praha 5 nepůjde volit. Důvodem má být to, že jeho preferovaný kandidát v prvním kole neuspěl a s finalisty, Michaelem Žantovským (za TOP 09) a Václavem Láskou (SEN 21) nesdílí názory. Před lety přitom hovořil o tom, že by zavedl volební povinnost. K volební účasti vyzýval prezident občany i letos.

„Zdvihněte sakra ty zadky a uvědomte si, že když nepůjdete volit, může být zvolen někdo, koho byste v životě vy nevolili,“ řekl Zeman nedávno na Frekvenci 1. Ještě v září 2016 dokonce v České televizi mluvil o tom, že by účast ve volbách měla být povinná. A pokud by lidé k urnám nešli, tak podle jeho tehdejšího vyjádření měli dostat mírnou pokutu.

Po prvním kole senátních volbách prezident prozradil, že svůj hlas dal řediteli motolské nemocnice Miloslavu Ludvíkovi, který kandidoval za ČSSD a ANO. Zemanův favorit ale skončil až třetí. Získal 5425 hlasů, což bylo zhruba o 10 tisíc méně než současný senátor Václav Láska a ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský.

„Ve druhém kole volit nebudu,“ uvedl následně Zeman v pořadu Partie televize Prima. „Soupeří mezi sebou dva kandidáti z opačného názorového břehu.“ V živém vysílání ze zámku v Lánech dále řekl, že řediteli Knihovny Václava Havla Žantovskému nechce dávat polibek smrti, ale je podle něho o něco přijatelnější než Láska. „Ale na druhé straně ne o tolik, abych ho šel volit,“ dodal.

Pro úplnost dodejme, že Zemanovi předchůdci v prezidentském úřadě Václav Havel i Václav Klaus se senátních i ostatních voleb zúčastnili bez výjimky vždy, a pokud to vývoj vyžadoval, hlasovali v obou kolech.