Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman přijal v Lánech ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou

Prezident republiky Miloš Zeman přijal ve středu na zámku v Lánech na její žádost Kláru Dostálovou, ministryni pro místní rozvoj. Ta má momentálně na starosti vyplácení státních podpor pro oblasti podnikání zasažené koronavirovou epidemií, jako jsou například programy COVID ubytování nebo COVID lázně. V dlouhodobém horizontu si Dostálová vytyčila za úkol zrychlit stavební řízení v České republice.

Ministryně Dostálová informovala, že u programu COVID ubytování eviduje necelé 3 tisíce žádostí zhruba za 1,6 miliardy korun, u programu COVID lázně bylo staženo přes 145 tisíc voucherů na lázeňské pobyty v českých lázních.

Na program COVID ubytování jsou vyčleněny 3,3 miliardy korun. Na podporu mají nárok hotely a ubytovací zařízení všech kategorií, příspěvek podle kategorie a třídy ubytování činí 100 až 330 korun za pokoj a noc. Podpora se nevztahuje na krátkodobé pronájmy typu Airbnb. Příjem žádostí skončí 30. října.

Na podporu českých lázeňských měst je vyčleněna 1 miliarda korun. Státní příspěvek 4000 korun se vztahuje na pobyty zakoupené a realizované od 1.7. – 31. 12. 2020 v českých lázních. Jedinou podmínkou je strávit v lázeňském zařízení minimálně šest nocí a absolvovat alespoň pět procedur. „Pomoc tuzemským lázním byla pro nás od začátku věcí národní cti. Lázeňství je fenomén České republiky a představa jeho kolapsu, především kvůli úbytku zahraniční klientely, nás ničila. Jsme proto rádi, že se nám podařilo vytvořit program, který má takovou odezvu,“ uvedla ministryně.

K přijetí nového stavebního zákona dnes probíhá on-line konference. Premiér Andrej Babiš (ANO) při jejím zahájení prohlásil, že nechce už žádnou novelu, ale kompletně nový stavební zákone. Ten je podle něj připraven. „V povolování staveb se už nutně musíme posunout do 21. století. Jinak nebude naše země v Evropě vůbec konkurenceschopná. Potřebujeme kvalitní dálnice, rychlostní železnice a další klíčovou infrastrukturu státu. Zároveň musíme mít jednoduchý, rychlý a plně digitalizovaný systém povolování staveb pro naše občany. To vše při zachování dostatečné ochrany veřejných zájmů,“ uvedla Dostálová.