Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman chce výjimku pro 28. říjen, Babiš s Hamáčkem se mu to snažili rozmluvit

Po včerejším zasedání vláda uzavřela všechny školy, restaurace a shromažďování omezila na šest lidí. Platí také zákaz pití alkoholu na veřejnosti. Prezident Miloš Zeman se přesto nechce vzdát slavnostního předávání státních vyznamenání 28. října, premiéra proto požádal o výjimku. Dnes odpoledne se premiér Babiš s vicepremiérem Hamáčkem vydali do Lán, aby prezidentovi oslavy rozmluvili.

Zeman už dříve řekl, že by zrušení ceremonie považoval za zbabělost a neúctu ke státnímu svátku.

Vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář uvedl, že Pražský hrad požádal o vyjádření hlavní hygieničku Jarmilu Rážovou. Navrhl jí několik scénářů, za kterých by se předáváni vyznamenání mohlo konat. Jednou z možností je, že by se slavnostního aktu nezúčastnil nikdo z veřejnosti. Podle Mynáře by se konalo jen předávání vyznamenání a následná každoroční recepce by byla zrušena.

Prezident proto dnes v Lánech přijal předsedu vlády Andreje Babiše (ANO) společně s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD), aby společně prodiskutovali možnosti. Hamáček uvedl, že Zemana chtějí na setkání přesvědčit, aby se 28. října předávání státních vyznamenání nekonalo. Není to podle něj nyní vhodná věc.
Po skončení schůzky Babiš informoval, že Zeman souhlasil s variantou, že by se vyznamenání 28. října předávala bez účasti veřejnosti a politiků