Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident v pátek vystoupí s televizním projevem k občanům

Prezident Miloš Zeman v pátek ve 20:05 vystoupí s televizním projevem. Naposledy prezident takto promluvil u příležitosti velikonočních svátků, kdy ve dvouminutovém projevu vyzval k solidaritě a sounáležitosti. Mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček uvedl, že projev odvysílají televize Prima a CNN Prima News, s dalšími stanicemi se chystají jednání.

„Prezident v pátek pronese projev k národu,” oznámil stručně Ovčáček. Zeman každoročně pronáší vánoční poselství 26. prosince, letos kvůli koronaviru vystoupil také v polovině března, kdy v souvislosti s koronavirem řekl, že lidé nemají epidemii zlehčovat, ale ani propadat panice a strachu. V krátkém velikonočním vystoupení o měsíc později vyzval k solidaritě a sounáležitosti.

Prezident se po srpnové operaci zlomené ruky věnoval v Lánech rekonvalescenci, v poslední době ale poskytl několik rozhovorů. Kritiku vyvolal zejména poslední rozhovor pro Mladou frontu Dnes. Zeman v něm mimo jiné řekl, že Hrad předloží Babišovi materiál, proč nepovýší do generálské hodnosti šéfa Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku.

Vášnivé reakce vyvolala také Zemanova slova o tom, že díky krizi se alespoň pročistí trh a podnikatelé, kteří nedokáží využít ani státní pomoc, zkrachují. „Protože jejich firma, když tuto pomoc nedokázala využít, je zřejmě neschopná, nebo jsou přesněji řečeno neschopní ti podnikatelé,” uvedl Zeman. Uměleckou scénu pobouřil také Zemanův výrok, že “umělci vytvořili svá nejkrásnější díla tehdy, když byli hladoví”.