Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident přijal náměstka Petra Mlsnu, který by mohl nahradit Rafaje v čele ÚOHS

Prezident Miloš Zeman dnes odpoledne na zámku v Lánech přijal náměstka ministra vnitra Petra Mlsnu, o kterém se hovoří jako o možném nástupci Petra Rafaje v čele antimonopolního úřadu (ÚOHS). Ten prezidentovi minulý týden předal svou rezignaci kvůli korupčním aférám, které úřad za jeho vedení provázely. Premiér v úterý po schůzce se Zemanem uvedl, že vláda brzy vyhlásí výběrové řízení na nového šéfa ÚOHS.

Prezident minulý týden uvedl, že náměstek Mlsna je velice vhodným kandidátem. Panuje na něm shoda i mezi představitel vládní koalice.

JUDr. PhDr. Petr Mlsna, Ph.D. je právník, politik a vysokoškolský pedagog. Od prosince 2012 do července 2013 působil jako ministr bez portfeje a předseda Legislativní rady vlády v kabinetu Petra Nečase. Jako pedagog působí na Katedře německých a rakouských studií Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd UK, je také externím vyučujícím na Katedře ústavního práva PF UK.

Současný předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj odstoupí ze své funkce k 1. prosinci. Rafaj trvá na tom, že se nedopustil žádného jednání, kterým by ohrozil nestrannost a nezávislost rozhodování a znevážil svou funkci.

„Považuji to za výsledek osobní msty některých zadavatelů, kteří nedokázali přijmout nezávislé rozhodnutí úřadu,” uvedl. K rezignaci se podle prohlášení rozhodl proto, aby „nadále neposkytoval záminku pro útoky proti úřadu, a nedopustil tak další snižování jeho autority a zcela nespravedlivé znevažování práce desítek kvalitních odborníků na soutěžní právo, veřejné zakázky, veřejnou podporu i významnou tržní sílu”.