Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident odsoudil bezohlednost účastníků nedělní demonstrace v centru Prahy

V neděli na pražském Staroměstském náměstí proběhla demonstrace proti vládním opatřením kvůli pandemii koronaviru. Protestovat přišli zejména sportovní fanoušci z celé republiky, kteří protentokrát zahodili klubové barvy a spojili se v černém oblečení. Protože na místě bylo než povolených 500 lidí, magistrát se rozhodl protest ukončit. Pak se náměstí změnilo bojiště. Nezodpovědnost účastníků odsoudil prezident Zeman i premiér Andrej Babiš

Útočníci házeli na policisty lahve, kameny, odpadkové koše i petardy. Policie proti nim použila slzný plyn, vodní dělo či zásahové výbušky, vytlačovala je koňmi i vozidly. Zraněno bylo celkem 25 policistů a poškozeno 10 služebních vozidel. Policisté zadrželi celkem 144 osob.

Prezident kritizoval především skutečnost, že účastnici nedodržovali potřebné rozestupy a řada z nich neměla nasazenou roušku. „Prezident republiky Miloš Zeman rozhodně podpořil zásah Policie České republiky proti fotbalovým chuligánům a odsoudil ty demonstranty, kteří nedodrželi při demonstraci protivirová opatření,“ uvedl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Premiér Babiš uvedl, že je v šoku z toho, jak bezohlední a sobečtí jsou někteří občané. Vyslovil se pro přísný postih původců konfliktu. Zároveň poděkoval policii a uvedl, že je na její vysoce profesionální přístup hrdý.

„Potvrdily se obavy, že organizovaní fotbaloví chuligáni zneužijí svolanou demonstraci. Demonstrace samotná porušovala nařízení vlády, a proto byl organizátor vyzván k jejímu ukončení, čemuž po nějaké době vyhověl,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).