Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident se navzdory situaci nechce vzdát předávání státních vyznamenání na Hradě

Už za deset dní se má konat ve Vladislavském sále Pražského hradu ceremoniál ku příležitosti oslav státního svátku 28. října. Stále však není jasné, jak bude udílení státních vyznamenání probíhat kvůli nouzovému stavu vyhlášenému v rámci opatření proti koronaviru. Prezident Miloš Zeman po schůzce s vládními představiteli souhlasil, že se akce zúčastní jen vyznamenaní bez rodin. Internetem se mezitím šíří iniciativa, kdy se lidé chystají na Zemanovu „covid párty“ volat policii.

Prezident si dle svých vyjádření neumí představit, že by se předávání státních vyznamenání vůbec nekonalo. Trvá alespoň na omezeném ceremoniálu bez tradičního rautu. „Chceme, aby se konal, ovšem bavíme se o ceremoniálu, nikoli o recepci a jakýchkoli jiných akcích tohoto typu, které se běžně na Hradě konají,“ uvedl tiskový mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček.

Připomněl, že jde o projev prezidenta, ostatní je stále předmětem jednání. „Debatujeme s hygieniky, uvidíme v dalších dnech, jak se bude situace vyvíjet,“ doplnil. Hrad čeká na vyjádření hygieniků, zda ceremoniál povolí, či nikoli. Jeho protokoláři kalkulují s tím, že v tom případě se na ně vztahuje výjimka ze zákazu shromažďování, stejně jako třeba v případě jednání vlády či parlamentu.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula, který má být mezi oceněnými, řekl, že dorazí, pokud budou splněny hygienické podmínky. „Z mého pohledu ideální řešení by bylo, kdyby pan prezident pronesl projev a zmínil tam ty jednotlivé vyznamenané a pak, až ta situace bude lepší, tak to vyznamenání bylo předáno. Ten dopad do veřejnosti není vhodný, protože to zase bude vypadat, že jsou tady různé úrovně toho, co kdo může,“ uvedl v neděli ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).