Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Sněmovní komise ocenila ředitele BIS Koudelku, kterého Zeman dlouhodobě kritizuje

Sněmovní komise pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby (BIS) poděkovala v usnesení kontrarozvědce i jejímu řediteli Michalu Koudelkovi za jejich práci. BIS je terčem dlouhodobé kritiky prezidenta Miloš Zemana, který nedávno oznámil, že nevyhoví ani pátému návrhu kabinetu na povýšení Koudelky do generálské hodnosti.

„Poděkovali jsme usnesením BIS i jejímu řediteli za jejich práci,“ uvedl na twitteru předseda komise Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Komise se na dnešním zasedání zabývala mimo jiné zprávou o činnosti BIS za loňský rok, kterou vzala na vědomí. Projednala také podklady k plnění rozpočtu za letošní první tři čtvrtletí a informace o počtu a zaměření použití zpravodajské techniky.

Prezident Zeman, který práci BIS i jejího šéfa setrvale kritizuje, před dvěma týdny v rozhovoru pro MF DNES uvedl, že Koudelku opět generálem nejmenuje. Dodal, že premiérovi Andreji Babišovi (ANO) předloží materiál, kterým to zdůvodní. „Jak jste si možná všimli, tak v Kanceláři prezidenta republiky začal pracovat pan Jiří Rom, bývalý šéf analytiky BIS. A já panu premiérovi při naší nejbližší večeři předám materiál, který se týká pana Koudelky,“ řekl Zeman.

Premiér Babiš reagoval slovy, že na Koudelku má dlouhodobě jiný názor než Zeman. „A nemám důvod ho měnit. Pan Koudelka dělá svou práci dobře a v tom se s prezidentem lišíme,“ uvedl.