Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident republiky přijal na Pražském hradě pověřovací listiny 13 nových velvyslanců

Prezident Miloš Zeman ve středu ve slavnostním aranžmá na Pražském hradě přijal pověřovací listiny od 13 nových velvyslanců, kteří budou působit v České republice. Jsou mezi nimi ambasadoři Rakouska, Slovenska, Švýcarska, Vietnamu či KLDR. Poslední střídání na vrcholných diplomatických pozicích se odehrálo letos v lednu a v únoru.

Novým zástupcem Slovenska se v Praze dneškem stal Rastislav Káčer, který nahradil dlouholetého slovenského velvyslance Petra Weisse. Ten v Česku působil od roku 2013. Profesionální diplomat Káčer byl nejprve velvyslancem ve Spojených státech a poté v Maďarsku.

Na francouzské ambasádě velvyslance Rolanda Galharagua vystřídá Alexis Dutertre. Galharague v Praze působil tři roky. Dutertre už dříve za svůj hlavní cíl na místě ambasadora označil spolupráci při přípravě předsednictví Francie a Česka v EU, která na sebe budou navazovat v prvním a druhém pololetí roku 2022.

Rakouskou diplomatickou misi nově povede Bettina Kirnbauerová, švédskou Fredrik Jörgensen, švýcarskou Philippe Guex a litevskou Laimonas Talatkelpša. V čele moldavské ambasády stane Alexandru Codreanu a velvyslankyní Bosny a Hercegoviny bude Martina Mlinarevičová.

Asijské země budou zastupovat čtyři noví ambasadoři. Pověřovací listiny Zemanovi předali nový velvyslanec Korejské lidově demokratické republiky (KLDR) Ču Won-čchol, ambasador Vietnamu Thai Xuan Dung a velvyslanec Indie Hemát Hariščandra Kotalvar. Ambasádu Ázerbájdžánu povede Adiš Mammadov. Z afrických zemí dnes Zeman přijal pověřovací dokumenty od ambasadora Alžírska Hamída Bukrífa.