Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Trump a Biden se střetli v poslední předvolební debatě, rozhodne se 3. listopadu

Do finále amerických prezidentských voleb zbývá už jen jedenáct dní a kampaně prezidentských kandidátů vrcholí. Ve čtvrtek se úřadující prezident Donald Trump a jeho demokratický vyzyvatel Joe Biden střetli v poslední předvolební debatě. V americkém Nashvillu představili oba kandidáti své vize v šesti různých oblastech: pandemie koronaviru, rodinná politika, rasová otázka, klimatická změna, národní bezpečnost a vůdcovství.

Devadesátiminutová debata byla rozdělena do šesti čtvrthodinových bloků věnovaných jednotlivým tématům. Kvůli bouřlivé první debatě, kdy si kandidáti neustále skákali do řeči, provázel čtvrteční debatu přísnější pravidla. V úvodu každé tematické části dostal každý řečník dvouminutový prostor, kdy ho nemohl soupeř přerušit – ten totiž měl v tu dobu vypnutý mikrofon.

Biden v prvním bloku, který se týkal epidemie koronaviru, ostře zkritizoval postup prezidenta Donalda Trumpa v řešení pandemie koronaviru. „Kdokoliv je odpovědný za tolik úmrtí, by neměl zůstat prezidentem Spojených států,“ řekl na adresu Trumpa. Trump naopak uvedl, že tu nejhorší část pandemie má USA už za sebou a varoval, že země si nemůže dovolit opět zavřít firmy.

Oba kandidáti se navzájem obviňovali z nekorektních finančních operací v zahraničí. Trump opět osočil Bidena a jeho syna Huntera z neetických operací v Číně a na Ukrajině. Biden následně ukázala na Trumpa a se slovy „Co skrýváte?“ prezidenta vyzval, aby zveřejnil svá daňová přiznání a přestal mluvit o korupci. Trump dle listu New York Times odvedl na federální dani z příjmu v letech 2016 a 2017 vždy jen 750 dolarů.

Ostré výpady na obou stranách přišly také u tématu věnovanému rasovým otázkám. Biden obvinil Trumpa z rasismu, když ho označil za jednoho z „nejrasističtějších prezidentů, které jsme v novodobých dějinách měli“. Trump se naopak označil za velkého zastánce Afroameričanů. Zopakoval svůj argument, že žádný americký prezident kromě Abrahama Lincolna pro tuto část obyvatelstva neudělal víc než on sám. 

Volby prezidenta Spojených států amerických jsou naplánovány na úterý 3. listopadu 2020, tedy v řádném termínu čtyř let od voleb v roce 2016. Bude se jednat o 59. volby prezidenta Spojených států amerických a vítěz nastoupí do funkce prezidenta od 20. ledna 2021.