Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Běloruskému prezidentovi Lukašenkovi vypršelo ultimátum, země zahájila generální stávku

Běloruskem už dva a půl měsíce zmítají protesty nespokojených občanů, kteří chtějí svrhnout autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. V neděli vypršelo ultimátum, které dala z exilu opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Požaduje, aby Lukašenko odstoupil, dále aby režim propustil všechny politické vězně a vypsal nové prezidentské volby. Jinak podle Cichanouské ode dneška začne generální stávka.

„Dnes ve 23:59 vyprší ultimátum našeho lidu dané prezidentovi. Pokud nesplní naše požadavky, Bělorusové zahájí národní stávku. Režim Bělorusům znovu ukázal, že síla je to jediné, čeho je schopen,“ uvedla v neděli večer Cichanouská, která žije v exilu v Litvě a která v srpnových volbách kandidovala proti Lukašenkovi místo svého uvězněného manžela.

Lukašenko však ultimátum ignoruje. Více než 100 tisíc lidí tak v hlavním městě Minsku opět vyšlo do ulic. Centrum běloruské metropole v neděli před demonstrací uzavřely stovky policistů a vojáků. Úřady tam zavřely více než deset stanic metra a vypnuly vysokorychlostní internet pro mobilní telefony, aby lidem zkomplikovaly domluvu ohledně protestů. Davy lidí i přesto pochodovaly Minskem s historickými červeno-bílými vlajkami a skandovaly “Demisi”, “Stávka”.

Pracovníci velkých chemiček v Grodnu a minských podniků MZKT a MTZ dnes odmítli zahájit práci. Do těchto firem ale přijela policie a zatkla neupřesněný počet dělníků, uvedl server Belorusskij partizan. Na sociální sítě lidé podle portálu posílají snímky prázdných dílen a tvrdí, že zaměstnanci nezačali pracovat. Stovky menších firem a obchodů dnes daly svým pracovníkům volno: některé podniky tak učinily kvůli možným potížím, jiné na znamení solidarity.

Lukašenko vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, Evropská unie, Spojené státy i další země považují výsledky za zmanipulované.