Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Udělování státních vyznamenání 28. října zrušeno, proběhne slavnostní střídání stráží

Slavnostní akt udělování státních vyznamenání se letos 28. října na Pražském hradě kvůli epidemii koronaviru konat nebude. Prezident Miloš Zeman ocenění vybraným osobnostem udělí, předá jim je ale až příští rok. Jména vyznamenaných se 28. října ve 20:00 objeví na stránkách Pražského hradu.

“Chtěl bych všem vyznamenaným poděkovat, že chtěli přijet a převzít vyznamenání z rukou pana prezidenta. V této těžké době je to kus osobní statečnosti, která si zaslouží úctu a obdiv,” uvedl kancléř Vratislav Mynář. Státní svátek připomene slavnostní střídání hradní stráže ve 12:00, na jehož konci zazní státní hymna. Večer bude první nádvoří Pražského hradu nasvíceno v barvách české trikolory.

Slavnostního střídání se zúčastní motodoprovod, Hudba Hradní stráže, sólista Hudby HS a PČR František Zahradníček, který zapěje státní hymnu ČR. Veřejnost bude mít možnost akci sledovat v přímém přenosu na sociálních sítích Kanceláře prezidenta republiky či prostřednictvím sdělovacích prostředků.

Prezident Zeman se snažil oslavy státního svátku v omezené míře zachovat. Jejich zrušení by považoval za urážku státního svátku. Nakonec ale vyhověl prosbě ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO), aby letošní oslavy vzniku republiky zrušil. Prymula napsal, že si prezidentova rozhodnutí váží.