Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident schválil odklad EET do konce roku 2022, vláda chce ulevit podnikatelům

Prezident Zeman v závěru minulého týdne podepsal zákon, který odkládá elektronickou evidenci tržeb (EET) do konce roku 2022. Důvodem k odkladu EET je podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) snaha ulevit podnikatelům v době koronavirové epidemie. Povinnost EET byla prozatím zrušena do konce letošního roku.

Odklad evidence se týká nejen stávajících oborů, ale i spuštění poslední fáze EET pro obory, které dosud tržby neevidovaly. Jde například o řemeslníky, lékaře, taxikáře, účetní nebo advokáty.

Původně měla být poslední fáze spuštěna letos 1. května. První fáze byla zahájena od 1. prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení, od března 2017 byli povinni evidovat tržby také podnikatelé ve velkoobchodu a maloobchodu.

Žádný podnikatel tak nyní nemusí evidovat své tržby a úřady tuto povinnost ani nekontrolují. Podnikatelé ale mohou tržby evidovat nadále dobrovolně. Vláda navrhla další odklad na základě aktuální situace kolem šíření koronaviru, výhledu ekonomiky a konzultace s podnikatelskými svazy, asociacemi a komorami.

Podle opozice i některých expertů je tento odklad faktickým koncem projektu, který byl hned od začátku spíše politickou záležitostí. O osudu EET se nejspíš rozhodne ve sněmovních volbách na podzim 2021. Ministryně financí Schillerová věří tomu, že EET bude obnoveno.