Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman kondoloval rakouskému prezidentovi, čeští politici teror ve Vídni odsoudili

Český prezident Miloš Zeman dnes zaslal kondolenci svému rakouskému protějšku Alexandru Van der Bellenovi v souvislosti se včerejším teroristickým útokem ve Vídni. Po večerním útoku v centru rakouské metropole zůstalo v ulicích ležet několik mrtvých a mnoho zraněných. Zeman Rakousku vyjádřil podporu v boji proti terorismu, antisemitismu, nenávisti a násilí.

Útok se odehrál v pondělí kolem osmé hodiny večer u synagogy v ulici Seitenstettengasse.  Jeden z teroristů na sobě nejprve odpálil pás s výbušninami, ostatní pak po ulicích stříleli z automatických pušek po náhodných kolemjdoucích. Teroristický čin si vyžádal celkem čtyři oběti a sedmnáct zraněných. Úřady za pachatele označily dvacetiletého islamistu s kořeny v Severní Makedonii, který až do loňského prosince seděl za snahu připojit se k bojům v Sýrii.

„Vážený pane prezidente, s hlubokým zármutkem a rozhořčením jsem přijal zprávu o teroristickém útoku v blízkosti synagogy v centru Vídně, který si vyžádal ztrátu na lidských životech a vícero zraněných. Se znepokojením a úzkostí sleduji trend rostoucího násilí a nenávisti po celé Evropě, stejně jako bující antisemitismus. Naší povinností je se strachu a nenávisti postavit a nemlčet. Dovolte mi, abych Vás ujistil, že v boji proti terorismu, antisemitismu, nenávisti a násilí stojíme, a vždy stát budeme, pevně při Vás,“ stojí v dopise Alexandru Van der Bellenovi.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz označil večerní události ve Vídni za „odpudivý teroristický útok“. „Nikdy se terorismem nenecháme zastrašit a se těmito útoky budeme všemi prostředky rozhodně bojovat,“ dodal s tím, že Rakousko momentálně zažívá „těžké okamžiky“. Kancléř také uvedl, že důležitá místa v metropoli by měla chránit armády, aby se policie mohla soustředit na protiteroristické operace.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) připomněl, že v posledních dnech nejde o první podobný útok. „Ano Covid 19 je nebezpečný, ale události v Nice a ve Vídni jsou útokem na samotné základy evropské civilizace. Myslím na oběti, nesmíme přihlížet. Proti terorismu se musíme tvrdě postavit, musíme bojovat a trvale hájit svoji svobodu a hodnoty. Jinak je ztratíme,” upozornil. Šéf ODS Petr Fiala konstatoval, že s terorismem se nelze smířit. „Musíme ochránit občany a všemi prostředky bránit tomuto brutálnímu a odpornému násilí,” napsal na Twitteru.