Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Donald Trump slaví vítězství v amerických volbách, zbývá však sečíst miliony hlasů

Ve Spojených státech amerických končí prezidentské volby, které proběhly společně s volbami do Sněmovny reprezentantů a části Senátu. Souboj obhajujícího prezidenta Donalda Trumpa s demokratickým vyzyvatelem Joem Bidenem je navzdory jednoznačným průzkumům nečekaně těsný. Podle deníku The New York Times by volební účast mohla dosáhnout 67 procent, a být tak nejvyšší za posledních více než 100 let.

Donald Trump si připsal významný úspěch, když dokázal na svou stranu získat klíčovou Floridu a s ní i 29 volitelských hlasů. Podle amerických médií Trump zvítězil také v klíčovém Ohiu. Tam průběžně vedl Biden, republikánský prezident ale dokázal náskok svého soka stáhnout a předehnat ho.

Podobně jako v roce 2016 by o příštím prezidentovi mohla rozhodovat trojice států – Pensylvánie, Michigan a Wisconsin. Tamní výsledky ale zřejmě nebudou známy v příštích hodinách, či dokonce dnech, a to kvůli nezvykle vysokému počtu korespondenčních hlasů, které se sčítají pomaleji a často se zpožděním.

Oba kandidáti pronesli během sčítání proslovy ke svým voličům – Biden jim poděkoval a zdůraznil, že je potřeba počkat na sečtení všech hlasů. Trump se naopak v Bílém domě prohlásil za vítěze a oznámil, že se obrátí na Nejvyšší soud.

„Vyhrajeme to. Co se mě týče, tak už jsme vyhráli. Chci poděkovat Američanům za úžasnou podporu. Je ale smutné, že se značná část lidí snaží zpronevěřit hlasování. Jsme připraveni na velkou oslavu. Dnešní výsledky jsou fenomenální. Ta velká účast u voleb je úžasná a rekordní,” prohlásil Trump ve svém projevu.