Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Premiér Babiš se narychlo setkal se Zemanem, řeší rostoucí počty nakažených koronavirem

Premiér Andrej Babiš se dnes odpoledne nečekaně vydal do Lán na setkání s prezidentem Milošem Zemanem, aby konzultovali současnou situaci epidemií koronaviru. Důvodem je i středeční rekordní nárůst počtu nakažených, kdy počet pozitivních testů za jediný den překročil 15 000. Jedná se tak o nejvyšší denní přírůstek od začátku epidemie.

Byť tempo růstu nových případů onemocnění Covid-19 minulý týden klesalo, od tohoto pondělí denní čísla opět stoupají. Kvůli výraznému šíření nemoci v posledních týdnech se Česko dostalo na špičku světových žebříčků v počtech nakažených i zemřelých. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) předpokládá, že počet hospitalizovaných bude v následujících dnech stále stoupat, zlepšení se dá čekat zhruba za 10 až 14 dní.

„Jde o aktuální setkání, které bylo dohodnuto v průběhu tohoto týdne,“ uvedl ke schůzce prezidentův tiskový mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman Babiše přijímá pravidelně každý měsíc, scházejí se u večeře. Dnešní setkání ale mezi pravidelná jednání nepatří.

Tématem schůzky byl kromě koronaviru také návrh státního rozpočtu na příští rok, jehož projednávání v Poslanecké sněmovně se prezident příští týden zúčastní. Vláda předložila Sněmovně návrh se schodkem 320 miliard korun, který bude před poslanci obhajovat ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

Premiér s prezidentem diskutovali zejména návrh na zrušení tzv. superhrubé mzdy z dílny hnutí ANO. Místo ní by se měly hrubé mzdy zaměstnanců zdaňovat sazbou 15 procent a u příjmů asi nad 140.000 korun měsíčně sazbou 23 procent. S dopadem změn přitom návrh rozpočtu nepočítá a podle předlohy by měl činit výpadek příjmů asi 52 miliard korun.