Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Pražský hrad neuspěl se žalobou na Mafru kvůli článku o těžbě kamene v Lánech

Obvodní soud pro Prahu 5 zamítl žalobu prezidentské kanceláře na vydavatelství Mafra kvůli článku o nelegální těžbě kamene v lánské oboře. Podle mluvčí soudu Markéty Fikoczkové nebyla Kancelář prezidenta republiky oprávněna v případu podat žalobu. Hrad musí vydavatelství zaplatit náklady řízení, rozhodnutí je zatím nepravomocné.

Kauza se týká článku z roku 2018, ve kterém tehdy deník Mladá Fronta DNES uvedl, že ředitel Lesní správy Lány Miloš Balák prodal 17 tisíc metrů krychlových kamene vytěžených v Lánech firmě Energie stavební a báňská. Tuto společnost i Baláka policie od roku 2017 stíhá. Podle kriminalistů manipulovali stamilionové zakázky na zpevnění břehů lánské vodní nádrže Klíčava.

V článku bylo uvedeno, že Lesní správa Lány kámen prodala za výrazně nižší cenu, než je obvyklé, a to 117 korun za kubický metr, přičemž stejné množství kamene špatné kvality se běžně prodává za 400 korun. MF DNES také napsala, že Lesní správa Lány usiluje o zřízení téměř pětihektarového lomu v oboře.

Vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář tyto informace od počátku odmítl a obvinil MF DNES z účelového a lživého pokusu poškodit Kancelář prezidenta republiky. Cena 117 korun je podle něj za prodej masivu. Firma musí následně zajistit odstřel kamene či jeho rozdrcení, zatímco za 400 korun se prodává již natěžený kámen. Povolení těžit kámen v Lánech bylo podle něj uděleno již v minulosti v souvislosti se sanací nádrže Klíčava.