Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ruské vakcíny proti koronaviru jsou účinné a bezpečné, oznámil prezident Putin

Prezident Vladimir Putin dnes oznámil, že Ruská federace již disponuje dvěma registrovanými vakcínami proti onemocnění covid-19. Obě jsou podle Putina účinné a bezpečné a Rusko je plánuje zpřístupnit všem, kteří budou mít zájem. Prezident rovněž zdůraznil, že na řadě je i registrace třetí ruské vakcíny proti covidu.

„Studie potvrdily, že jsou za prvé bezpečné a jejich použití nemá žádné vážné následky, a za druhé jsou účinné,” uvedl Putin během summitu Šanghajské organizace pro spolupráci. Rusko je rovněž připraveno spolupracovat s dalšími zeměmi v tom, co se týká vakcín, dodal Putin a vyzval, aby tento proces nebyl politizován.

„Navrhujeme vycházet z toho, že podobné přípravky momentálně potřebují všichni lidé na světě. Jsme připraveni spolupracovat se všemi zeměmi i samozřejmě s našimi partnery v rámci Šanghajské organizace pro spolupráci,” uvedl Putin s tím, že je stále třeba vyřešit otázku masové výroby vakcíny.

Rusko jako první země na světě zaregistrovalo vakcínu proti covidu letos 11. srpna. Látka vyvinutá specialisty Centra epidemiologického a mikrobiologického výzkumu Nikolaje Gamaleji získala jméno Sputnik V. Putin uvedl, že jedna z jeho dcer se zúčastnila experimentu a byla již vakcínou naočkována. V polovině října Rusko oznámilo, že má druhou vakcínu proti covidu s názvem EpiVakKorona. V současné době probíhá testování i třetího typu vakcíny z produkce Ruské akademie věd.