Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident podepsal zákon o kompenzačním bonusu, vyplácet se začne příští týden

Prezident Miloš Zeman dnes podepsal zákon o kompenzačním bonusu pro podnikatele, které zasáhl zákaz nebo omezení podnikatelské činnosti v souvislosti s výskytem koronaviru. Osobám samostatně výdělečně činným a společníkům malých společností s ručením omezeným bude stát vyplácet 500 korun denně. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) by vyplácení mohlo začít už příští týden.

Kompenzační bonus je určen osobám samostatně výdělečně činným, tedy hlavně živnostníkům. Určen je i společníkům malých společností s ručením omezeným, které mají společníky nejvýše dva, případně půjde o členy jedné rodiny. Mohou ho získat podnikatelé nebo osoby s dohodou o provedení práce nebo dohodou o pracovní činnosti, jejichž činnost je výrazně navázána na podnikatele v zasažených oborech.

O bonus budou moci požádat podnikatelé, kterým vláda přímo nebo svým usnesením zamezila v podnikání. Další podmínkou žádosti bude, že příjmy z podnikání musí být u žadatele větší než polovina příjmů. Žádosti o vyplacení kompenzačního bonusu bude možné podávat za dobu nouzového stavu, který byl vyhlášen od 5. října.

Senát chtěl do tohoto zákona vložit také návrh na výplatu příspěvku krajům ve výši 300 korun na obyvatele, to ale Poslanecká sněmovna odmítla. Senátoři argumentovali tím, že kompenzační bonus se totiž stejně jako na jaře bude vyplácet z výnosů sdílených daní, takže kraje přijdou o část peněz, které jinak dostávají.