Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident přijal bývalého ministra zdravotnictví Prymulu, řešili koronavirus

Prezident Miloš Zeman ve středu přijal na Pražském hradě bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymulu (za ANO). Tématem schůzky byla především aktuální situace týkající se pandemie koronaviru, blíže se k obsahu schůzky ani jeden z účastníků nevyjádřil. Prymula ve funkci ministra skončil před necelými dvěma týdny kvůli tomu, že byl vyfotografován, jak bez roušky vychází z restaurace, která měla být kvůli koronaviru uzavřena.

Dva týdny po Prymulově odvolání z ministerského křesla zatím nebylo upřesněno, kde bude epidemiolog nadále působit. Server Aktuálně.cz v sobotu uvedl, že s Prymulou o jeho dalším působení opakovaně jednali Babiš i Blatný, k dohodě do té doby ale nedospěli. Ministrovo odvolání navrhl předseda vlády Andrej Babiš. Ve funkci Prymulu nahradil Jan Blatný. Babiš tehdy řekl, že by uvítal, kdyby se epidemiolog Prymula i nadále na potlačování epidemie podílel.

Prymula uvedl, že do 15. listopadu se médiím k ničemu nebude vyjadřovat. Už dříve se ale nechal slyšet, že spíš než angažmá ve vládních protikoronavirových strukturách by dal přednost mezinárodnímu panelu odborníků na koronavirus.

Prezident Zeman Prymulovi 28. října udělil Řád bílého lva za jeho přínos k potlačení první vlny epidemie koronaviru. Na jeho názor dal také právě před státním svátkem, kdy ustoupil od plánu uspořádat tradiční ceremoniál udělování státních vyznamenání a odložil ho o rok.