Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman vyjádřil upřímnou soustrast rodině tragicky zesnulé mladé rotmistryně

Prezident republiky Miloš Zeman vyjádřil upřímnou soustrast rodině tragicky zesnulé rotmistryně Michaely Tiché.  Česká vojačka zemřela při pádu při pádu vrtulníku na egyptském poloostrově Sinaj.

Prezident Zeman si nesmírně váží všech českých vojaček a vojáků, uvedl na twitteru mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček. „Prezident vyjadřuje upřímnou soustrast rodině tragicky zesnulé rotmistryně Michaely Tiché. Slova účastenství směřují i k těm, kdo Michaelu Tichou poznali při službě vlasti,” dodal.

Sedmadvacetiletá rotmistryně Tichá je vůbec první českou ženou – vojačkou, která v zahraničních misích zahynula. Při zřícení vrtulníku mnohonárodnostních sil zemřelo také pět amerických vojáků a jeden Francouz.

Vrtulník UH-60 Black Hawk, který byl na pozorovacím letu, spadl nedaleko oblíbeného egyptského letoviska Šarm aš-Šajch u Rudého moře. Stroj patřil k misi MFO (Multinational Force and Observers – Mnohonárodní síly a pozorovatelé). Podle MFO zatím vše nasvědčuje tomu, že to byla nehoda způsobená technickými problémy.

Na kbelském vojenském letišti proběhla pieta za účasti rodiny a nejvyšších představitelů ministerstva obrany a armády. Armádní major ve svém projevu ocenil pracovitost a zarputilost vojačky Michaely Tiché. „Dokud nesplnila to, co si zadala, tak nešla domu. Jsem rád, že jsem mohl sloužit a pracovat po jejím boku,“ řekl. „Míšo, naše srdce budou navždy plna vzpomínek na tebe,“ dodal. Z letiště pak doprovodila ostatky tragicky zesnulé rotmistryně motočeta Hradní stráže.